Ana Sayfa
Estetik Diş Hekimliği
Genel Diş Hekimliği
İmplant
Diş Hekimliğinde Lazer
Bunlari Biliyormuydunuz ?
Sitede Arama Yap
 
Soru Cevap
Sorularınızın cevaplarını bu kanaldan takip edebilir yeni sorular yöneltebilirsiniz..
Randevu

Periodontoloji - Dişeti Hastalıkları  
SAĞLIKLI DİŞETİ NASIL OLUR?
 • Portakal kabuğu görüntüsünde, açık pembe renk,
 • Dişleri kök başlangıçlarında saran ve konturlarını takip eden muntazam bir dişeti sınırı,
 • Kırmızılık, şişkinlik ya da enfeksiyonun olmaması,
 • Normal fırçalama ve ip kullanımıyla kanamama,
 • Herhangi bir rahatsızlık hissinin olmaması,
 • Sağlam ve sert görüntülü diş etleri,
İLTİHAPLI DİŞETİ NASIL OLUR?
 • Kendiliğinden ya da fırça-diş ipi kullanırken dişetinde kanama,
 • Dişetlerinde kırmızılık, şişlik ve düzensiz bir görünüm,
 • Dişetlerine bastırılınca hafif bir ağrı, dişetinden sızan iltihap ve/veya o bölgedeki dişte hassasiyet,
 • Dişetlerinde çekilmeve açığa çıkan kök yüzeylerinde hassasiyet,
 • Dişeti kenarlarında diş taşları nedeniyle oluşan siyah alanlar,
 • Dişlerde sallanma,uzama ve dişler arasında açılmalar,
 • Ağzınızı kapattığınızda, kapanışınızdaki değişiklik hissi,
 • İltihaba bağlı ağızda koku ve kötü tat,
 • Kaşınma hissi(dişetlerinde)
NELER DİŞETİ HASTALIĞINA SEBEP OLUR?
 
Dişeti hastalığının temel nedeni bakteri plağı denen dişe sıkıca tutunan, yapışkan saydam bir tabakadır. Tırnağınızla dişinizin üzerini kazıyarak plağı fark edebilirsiniz. Plağın birmiligramında 200 ile 500 milyon arasında bakteri bulunur. Bunun yanısıra aşağıdaki faktörler de dişeti sağlığınızı etkilemektedir.
 • SİGARA Hepimizin bildiği gibi sigara kanser, akciğer,kalp hastalıkları gibi bir çok önemli rahatsızlıklara sebep olur. Tüm bunların dışında ağız içi mukozası ve dişetleri için de çok zararlıdır. Dişetlerinin yumuşamasına ve dişeti hastalıklarının gelişmesine neden olur.
   
 • GENETİK FAKTÖRLER Yapılan araştırmalara göre %30 oranında genetik bir yatkınlık vardır. Ayrıca ağız bakımının kötü olması ile dişeti hastalığının gelişme olasılığı 6 kat dahaartar. Ailede dişeti problemi olan bir kişi var ise mutlaka bir dişeti uzmanına siz de muayene olun.
 • HORMONALDEĞİŞİKLİKLER Hamilelik, puberte,menapoz, mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu dönemlerde ağız hijyeninize ayrıca özen göstermeniz gerekmektedir. Dişetleriniz bu dönemlerde daha hassas olur. Diş eti hastalığına yatkınlık artar.
   
 • STRES Hipertansiyon, kanser gibi pek çok rahatsızlığın nedenlerinden biri olmasının yanında dişeti hastalıklarının da risk faktörlerindendir. Araştırmalar göstermiştir ki periodontal hastalıklarda dahilolmak üzere stres vücudun enfeksiyonla mücadelesini zorlaştırmaktadır.
   
 • İLAÇ KULLANIMI Doğum kontrol hapları, anti-depresanlar, kalp ilaçları ağız sağlığınızı etkiler. Bu yüzden bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız lütfen diş hekiminizi uyarınız ve ağız hijyeninize ayrıca önemveriniz.
   
 • DİŞ SIKMAK VEYA GICIRDATMAK Diş ve dişeti arasındaki kuvvetin azalmasına neden olarak periodontal doku yıkımına sebep olurlar. Diş etlerindeki çekilmenin bir sebebi de diş sıkmaktır. Mutlaka gece plağı takılarak bu sıkmanın durdurulması gerekir.
   
 • DİABET-ŞEKERHASTALIĞI Diabet hastaları periodontal (diş eti) enfeksiyon açısından yüksek risk grubuna girerler.Mutlaka rutin diş eti kontrollerini bir diş eti uzmanına(periodontolog) yaptırarak ağız hijyenlerine ayrıca özen göstermelidirler.
   
 • KÖTÜ BESLENME Vücudun, immun (bağışıklık) sisteminin zayıflamasına ve buna bağlı olarak, diş eti enfeksiyonu da dahil olmak üzere enfeksiyonlarla mücadelesinin zorlaşmasına neden olur.

   
 • KÖTÜ YAPILMIŞ KURON KÖPRÜ VE DOLGULAR Dişetine basan ve taşkın yapılmış dolgu, kuron ve köprüler dişetlerinde problem oluşturur.
 
DİŞETİ HASTALIKLARININ ÇEŞİTLERİ

GİNGİVİTİS
Dişeti hastalığının en basit formudur. Dişetinin kırmızı ve şiş olmasına neden olur. Dişeti çabuk kanar. Genellikle bu safhada hasta pek fazla rahatsızlık duymaz. Profesyonel tedavi ve iyi bir bakımla dişeti sağlığı tekrar sağlanabilir. Eğer ağız bakımı alışkanlıklarınız yetersizse gingivitis periodontitise doğru ilerlemeye başlar.

AGRESİF PERİODONTİTİS
Bu tipte, ilk bakışta bir problem yokmuş gibi görünür. Fakat tam tersine hastalığın agresif, yıkıcı bir şekilde ilerlemesi söz konusudur. Yapılan dişeti tedavisine cevap vermeyebilir ve antimikrobiyal (antibiyotik) tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.

KRONİK PERİODONTİTİS
Dişin destek dokularındaki iltahap sonucu ilerleyici nitelikte ataşman (diş ilediş eti arasındaki doku) ve kemik kaybı mevcuttur. Dişetlerinde cepler ve çekilme ile karakteristiktir. En çok görülen periodontitis çeşitidir. Daha çokyetişkinlerde görülmesine karşın her yaşta olabilir. Ataşman kaybı genellikle yavaştır fakat hızlı ilerleme periodları da görülebilir.

SİSTEMİKBİR HASTALIĞIN GÖSTERGESI OLARAK ORTAYA ÇIKAN PERİODONTİTİS
Daha sıklıkla gençlerde şeker gibi bir sistemik hastalıkla beraber gözlenir.

NEKROTİZAN PERİODONTİTİS
Alveoler (dişi çevreleyen kemik dokusu) kemikte, periodontal ligamentte (dişile kemik arasındaki lifler) ve diş eti dokusunda nekrotizan karakterde iltihap vardır. Immun sistemin baskılandığı, kötü beslenmenin olduğu ve AIDS virüsütaşıyan kişilerde daha sıklıkla gözlemlenir.TEDAVİ NASIL OLUR?

Dişeti hastalığının tedavisinde diş ile dişeti arasında meydana gelen cep`lerinderinliğinin özel bir alet vasıtasıyla ölçülmesi gereklidir. Bu ceplerinmiktarına ve derinliğine göre teşhis konulur ve tedavi planlanır. Derin ceplerdişeti hastalığının hızla ilerlemesi için uygun bir ortam hazırlayacağından yapılacak olan tedavide amaç bunların mümkün olduğunca sığlaştırılmasıdır.Çünkü derin ceplerin içine yerleşen mikroorganizmaların fırçalama vediş ipi kullanımı ile sizin tarafınızdan tamamıyla temizlenmesi imkansızdır.

Sizin dişeti hastalığınızın seviyesine göre uygulanacak tedavi aşağıdakilerdir:

DAHA SIK DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ
Rutin temizlik ve kontroller 6ayda bir yapılırken periodontal hastalığı olan veya buna eğimli olan kişilerde hekimin belirleyeceği daha kısa aralıklarla temizlik işlemi yapılır. Ceplereyerleşen plağın içindeki mikroorganizmalar 3 ay içinde kemiğe zarar verebilecekkadar çoğalır. Sık diştaşı temizliği yaptırmak bu birikimi önleyerek kemiğin zarar görmemesini sağlar.
Hekiminiz veya hijyenistiniz tarafından verilecek olan hijyen eğitimini de doğru ve eksiksiz uygulamak bu açıdan büyük önem taşımaktadır.

KÖK YÜZEYİ DÜZLEŞTİRİLMESİ(KÜRETAJ) Halk arasında küretaj olarak bilinen kök yüzeyi düzleştirilmesi, kök yüzeyine tutunmuş olan eklentileri özel küretler yardımıyla kazıyarak, yüzeyden uzaklaştırma ve sağlıklı kök yüzeyini açığa çıkartarak dişetinin tekrar kök yüzeyine yapışmasını sağlama işlemidir.
GİNGİVEKTOMİVE GİNGİVOPLASTİ Bazı durumlarda iltihapsal, ilaca bağlı ya da kalıtsal olarak dişeti büyümeleri gözlenmektedir. Bu dişeti büyümelerine kemik erimesi eşlik etmiyorsa ya dakemik oluşturmamızı gerektiren derinlikte defektler mevcut değilse dişeti büyümelerini, dişle-dişeti arasındaki cebin yumuşak doku duvarını keserek çıkartabiliriz. Bu işleme Gingivektomi denir. Bu işlemden sonra genellikle dişetini cerrahi yöntemlerle düzelterek normal fizyonomisini geri kazandırmak için ise Gingivoplasti işlemi uygulanır.

FLAP OPERASYONU Periodontal cepler küretaj ve kök yüzeyi düzleştirilmesi ile sığlaştırılamıyorsa cerrahi olarak cebi oluşturan dişeti çıkartılır. Çok derin ceplerde dişeti bütün olarak kaldırılıp altında gerekli kök yüzeyi düzleştirme işlemleri yapılır, kapatılır ve dikişlerle yerine sabitlenir. Eğer bu aşamada erimiş olan kemiğin desteklenmesi gerekiyorsa ya dao bölgede kemik oluşturulabileceği düşünülüyorsa, defekt bölgesine sert doku greftleri ya da hastanın kendi dokusundan elde edilen kemik parçacıkları koyularak, kaybedilen dokunun geri kazanılmasına çalışılır.

KURON BOYU UZATMA OPERASYONU Dişlerin (ağız içerisinde görünen kısımlarını) dişeti seviyesinin üstünde kalan kısımlarını uzatmak amaçlı yapılan basit bir işlemdir. Bazı durumlarda çürük veya kırık dişeti seviyesinin altına kadar ilerler yada dişlerin boyu çok kısadır. Bu gibi durumlarda yapılacak protetik(kuron ,köprü vb.) tedavilerin tutuculuğu ve dişeti sağlığı için dişeti seviyesinin kök kısmına doğru uzatılması gereklidir

DOKU GREFTLERİ

Yumuşak doku greftleri:
Diş fırçasının yanlış kullanılması, anatomik hatalar ya da dişeti hastalıkları sebebiyle bir veya birkaç dişte meydana gelen belirgin dişeti çekilmelerinin,ağzın farklı bir bölgesinden (genellikle damak) alınan yumuşak doku parçalasıyla örtülmesi işlemidir. Genellikle estetik amaçla ya da bazı durumlarda, dişeti hastalığının ilerlememesi için koruyucu amaçla yapılır.

Sert doku greftleri:
Flap operasyonları esnasında kemik kaybının ileri boyutta olduğu bölgelerde yapay veya doğal kaynaklı kemik tozu uygulamaları ile kemik yapımı uyarılır.

ESTETİK AMAÇLI DİŞ ETİ UYGULAMALARI

En güzel dişler bile sağlıklı ve düzgün şekilli dişetleriyle çerçevelenmemişise çekici gözükmezler. Diş etlerinizde yapılan tedaviler ve küçük operasyonlarile estetik olmayan diş etleri düzeltilebilir.

Sağlıksız diş etleri: Periodontal hastalık nedeni ile dişetleri kırmızı, şiş ve parlak gözükürler. Estetik diş hekimliği işlemlerinden önce mutlaka tedavi edilmelidirler.

Diş etleriyle gülümseme: (Gummy Smile) Gülümsediklerinde dişetleri fazla gözüken vakalarda herhangi bir estetik diş hekimliği işlemi yapılacak olsa da olmasa da yapılacak küçük bir operasyon ile diş eti fazlalıkları uzaklaştırılarak daha hoş bir gülümseme elde edilebilir.Dişeti çekilmesi: Dişeti çekilmesi sonucu bazı dişler çok uzungözükebilir, bu dişlerde kök yüzeyleri açığa çıkmıştır. Böyle bir durumda,öncelikle dişeti tedavisi yapılarak bu açıklıklar yumuşak doku greftleri ilekapatılmalıdır.

Düzensiz dişeti kenarları: Dişleri çerçeveleyen dişetleri bazıdişlerde çok yukarda yada çok aşağıda olabilir (dişeti çekilmesi, sürme bozukluğu, diş kaybından doğan defektler vb) Estetik prosedürden önce dişeti şekilleri ideale getirilmelidir.

Dişeti pigmentasyonu: Herhangi bir yaralanma sonucu yada doğal olarak dişetlerinde farklı renkte bölgeler olabilir. Eğer gülme hattındaysa bunların da yok edilmesi gerekir.


SAĞLIKLI DİŞETLERİNİZ İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER:
 • Her gün dişlerinizi doğru şekilde fırçalayın ve diş ipi kullanın,
 • Dengeli beslenin, boş kalorilerden ve çok yapışkan gıdalardan kaçının,
 • Kendi kendinizimuayene etmeyi öğrenin ve rutin olarak bunu yapın. Böylece herhangi bir ağıziçi veya dişsel değişikliğin ilk sinyallerini yakalayabilirsiniz,
Senede en az iki kere diş hekimine giderek kontrol ve diş taşı temizliği yaptırın.
Bu Konu İle İlgili Soru ve Cevaplar
Soru : diş etilerimde şiddetli ağrı oluyor ve doktorum diş kemiklerimin çürüdüğüne söyledi ve dişlerimin çekilmesi gerektiğini söyledi yerine nasıl bir diş önerirsiniz
Cevap :
Diş kemiklerinin çürümesi denilen diş eti hastalığıdır ve toplumda çok yaygındır. Özen gösterip tedavi olmanız durumunda genellikle dişlerinizi uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bu tedavinin yapılıp yapılamayacağı biraz da hastalığınızın seviyesi ve sizin bu tedaviye olan isteğinize bağlıdır. Başlangıçta tüm dişleri çektirip bir protez yaptırmak ucuz ve kolay gözüksede uzun vadede doğru kararı vermiş olmak önemlidir. Bu konuda yaşınız ve sigara gibi alışkanlıklarınızın olup olmamasıda tedaviyi etkiler. Kısaca tüm dişlerimi çektirip sonra ne yapayım diye düşünmek yerine dişlerimi kurtarmak için(en azından bir kısmını) bir yol var mı diye araştırmalısınız. İlgi ve güveninize teşekkürler
Soru : Diş eti çekilmesi sorunum var. nasıl bir doğal tedavi(vitaminler veya minarellerle destek gibi) uygulayabilirim.
Cevap :
Öncelikle diştaşları temizlenip bir dişhekimi tarafından ağzınız kontrol edilmediği müddetçe kendi kendinize yapacağınız hiç bir şeyin işe yaramayacağını belirtmek isterim. Yapabilecekleriniz; 1-sigara içmemek. 2-dengeli beslenmek 3-6 ayda bir diştaşlarını temizletmek 4-Günde 2 kere 3 er dk diş fırçalamak 5-diş ipi yada diş arası fırçası kullanmak Gördüğünüz gibi hiç biri bir hap yutup iyileşmek kadar kolay değil. Çünkü bu hastalık ancak temizlikle engellenebilir. İstediğiniz kadar vitamin ve antibiyotik alın, bunlar dişlerinizi temizleyemez. Sadece boş yere içinizi rahatlatır.
Soru : Diş eti çekilmesi sorunum var. Nasıl bir doğal tedavi(vitaminler veya minarellerle destek gibi) uygulayabilirim.
Cevap :
Öncelikle diş taşları temizlenip bir dişhekimi tarafından ağzınız kontrol edilmediği müddetçe kendi kendinize yapacağınız hiç bir şeyin işe yaramayacağını belirtmek isterim. Yapabilecekleriniz; 1- sigara içmemek. 2- dengeli beslenmek 3- 6 ayda bir diştaşlarını temizletmek 4- Günde 2 kere 3 er dk diş fırçalamak 5- diş ipi yada diş arası fırçası kullanmak Gördüğünüz gibi hiç biri bir hap yutup iyileşmek kadar kolay değil. Çünkü bu hastalık ancak temizlikle engellenebilir. İstediğiniz kadar vitamin ve antibiyotik alın, bunlar dişlerinizi temizleyemez. Sadece boş yere içinizi rahatlatır.
Soru : Merhaba , dişetlerimde çekilme başladı acaba sebebi nedir ve nasıl tedavi edilebilir? teşekkürler.
Cevap :
Yasemin hanım merhaba Dişeti çekilmesinin pek çok sebebi vardır; 1.Diş sıkmak, 2.Yanlış ve sert diş fırçalamak 3.Diş taşı temizliği yaptırtmamak 4.Taşkın ve çok bombeli yapılmış dolgu, kuron, köprü 5.Ayrıca yaş ve genetik faktörler. Ilk once çekilmenin nedeninin tespit edilip tedavinin ona göre yapılması gerekir.
Soru : Sağ üst arka diş etlerimde şişme var.Diş hekimi korkusundan uzun zamandır ihmal ettim.Diş taşları da oluşmuş durumda.Ağrı da yapmaya başladı.Şişkinlik için hangi ilaçı kullanmam gerekiyor. Teşekkürler
Cevap :
Oradaki taşlar uzaklaştırılmadan tedavi yapılamaz. Hiç bir ilaçta işe yaramaz. En kısa zamanda dişhekiminize gidip diştaşı temizliğinizi yaptırtın.
Soru : benim dişlerimdeki problem dişlerimde tortular ve sarlmalar var bunları nasıl giderebilirim diş macunundan veya fırçadan kaynaklana bilirmi acaba ve en idael diş günde kaç şekilde fırçalanmalı şimdiden teşekir ederim iyi günler
Cevap :
Merhaba, Tortu ve sarılık diye bahsettiklerinizin diştaşları olabileceğini düşünüyoruz. Diş taşlarını fırçalama ile çıkarmanız mümkün değildir. Bir diş hekimine gidip diş taşı temizliği yaptırmanız gerekir. Dişler ideal olarak günde 3 kere 3 er dakika fırçalanmalıdır. Biz genellikle 2 kere 3 dk fırçalamayı da yeterli buluyoruz.
Soru : Diş eti kanaması hakkında bilgi verir misiniz?
Cevap :
Dişeti kanaması dişeti iltihabının ilk belirtisidir. Diştaşı temizliği ve iyi bir ağız bakımı ile engellemek mümkündür.
Soru : Merhabalar benim diş etlerimde çekilme var sürekli bakımını yapmama rağmen sağlam dişler zamanla düşüyor En son gitmiş olduğum bir üniversite hastanesinde cenede iltap olduğunu ve cene yapıma göre kemik tozu kullanılacağı söylendi amaliyat olmam gerekiyormuş benim tüm ailemde aynı şekilde diş eti çekilmesi var ne yapmm gerekir saygılarımla
Cevap :
Dişeti hastalığı genetiktir ve ailenizde olması sizin zaten risk grubunda olduğunuzu gösterir. Dişeti hastalığı kolayca iyileşen bir rahatsızlık değildir. Onu çeşitli tedaviler ile yavaşlatmak ya da dönemsel olarak durdurmak mümkün olabilir. Yapmanız gerekenler; 1- Sigara içmeyin 2- diş fırçalamayı ve dişipi kullanmayı çok iyi öğrenin ve uygulayın 3- gereken dişeti operasyonlarınızı yaptırın 4-düzenli olarak hekiminize(operasyonu yapan uzman hekime) gidin. Kontrol sıklıklarını hekiminiz belirleyecektir. (2-3-4 yada 6 ayda bir)
Soru : DAHA ÖNCE DİŞLERİMİN SARILIĞINI GİDERMEK İÇİN HOME BLEACHİNG YAPMAYI DÜŞÜNÜYORDUM AMA BRİTE SMİLE SANKİ DAHA ETKİLİ GİBİ GELDİ. BU KONUDA BİLGİ RİCA EDİYORUM
Cevap :
Gerçekten Brite smile diğer beyazlatma sistemlerine göre daha etkili. Bir diğer avantajıda 1 saat gibi kısa sürede elde edilebilecek en beyaz dişlere kavuşuyorsunuz. Firma dişlerin Brite smile ile açıldığından daha fazla beyazlamasının mümkün olmadığını söylüyor. Diğer beyazlatma sistemleri( uzun yıllar çok çeşitli malzemeler ile beyazlatma yaptık) en fazla 3-4 ton beyazlatabilirken bu sistemle çoğu zaman 8-10 ton dişin rengini açabiliyoruz.
Soru : birkaç gündür tüm dişlerim ve damaklarım zonkluyo çok aşırı olmasa da üst taraf komple ağrıyo hayatımda ilk defa böyle bişey yaşıyorum hepsinin ağrıması çok saçma neden olabilir....
Cevap :
Bunun 2 nedeni olabilir. 1- Diştaşlarınız vardır ve uzun zamandır temizlenmediğinden dişetlerinizde iltihabi bir durum oluşturmuştur. Bu iltihap şu anda aktif faza geçmiştir. Bu durumda dişetleriniz şiş kanamalı ve ağrılı olur. Bu semptomların hepsi varsa zaman geçirmeden bir dişhekimine gidip diştaşlarınızdan kurtulmanızı ve gerekiyorsa diş eti tedavisi olmanızı öneririz. 2- Pek çok insan farklı seviyelerde geceleri dişlerini sıkar. Bu strese bağlı bir alışkanlıktır. Bu dönem aşırı stresli bir dönemde iseniz geceleri normalde sıktığınızdan daha fazla dişlerinizi sıkıyor olabilirsiniz. Bu da tüm dişetlerinin ve çene kemiklerinin ağrımasına sebep olabilir
Soru : Siteye emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim . sayın doktorum benim problemim kopek dişi tabir ettigimiz dişlerimin etlerinde morluklar belirdi özellikle ön kısmda gülerken dahi belli oluyorküçük küçük bölgelerde ve ağrısız ayrca sigara kullanan biriyimdim dört gündür sigarayı bıraktım. bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum. ilginize şimdiden teşekkürler
Cevap :
Diş etinizde taş yada sigara -çay kahveye bağlı olarak lekelenme olabilir. Bir diş hekimine gidip muayene olup diştaşı temizliği yaptırmanızı öneririz.
Soru : Diş eti hastalığı tedavisi nasıl bir tedavi, diş etlerimde çekilme var diş lerimin araları açılıyor sanırım bu diş eti hastalığ,ı bunun tedavisi kolaymı ve üçreti ne kadardır.
Cevap :
Dişeti tedavisi, dişeti hastalığınızın derecesine göre birkaç basamak şeklinde uygulanan bir tedavidir. Amaç dişeti altındaki ve üstündeki dişe yapışmış artıkları, diştaşlarını temizleyerek, kök yüzeyini artıkların tutunamayacağı hale getirmek ve dişeti hastalığı nedeniyle oluşmuş iltihabi yumuşak dokuları uzaklaştırmak suretiyle dişetlerinin iyileşmesini sağlamaktır. Dişlerinizin birbirinden ayrılıyor olması dişeti hastalığını hatırlatıyor, panoromik bir film çektirerek dişhekiminize gidip muayene olmanızı ve teşhis konulmasını öneririz. Dişeti tedavisi için geç kalındığında genellikle dişleri çekmekten başka ihtimal kalmamaktadır. Biran önce tedaviye başlamanız bu açıdan oldukça önemlidir. Tedavinin basamakları; 1-Diştaşı temizliği 2-Küretaj( El aletleri ile yapılan , dişeti altındaki taşların temizlenmesi işlemi) 3- Flap operasyonları ( çok ileri durumlarda uygulanan, dişetini açarak içteki iltihabi dokuların temizlenmesi işlemi) şeklindedir.
Soru : Merhaba ben dişlerimi genel olarak fırçalayan ve diş ipi kullanan bir kişiyim dişetlerimde herhangi bir kanamada yok fakat alt çenedeki ortada yer alan dört diş aralarında çok büyük olmayan yüzeysel derecede tartar var ben eğer bunları temizletirsem çok kanama olurmu yada acı çekermiyim,tşkler
Cevap :
Dis tasi temizligi dis hekimligindeki en basit islemlerden biridir. Kanama olabilir fakat agri hissetmessiniz. Normalde her 6 ayda bir rutin olarak yaptırmaniz gereken bir islemdir. Diseti cevresinde ve icinde sadece dis tasi degil nekrotik doku ve bakteri plagi diye adlandirdigimiz bakteriden bol dokununda kaldirilmasi gerekmektedir.
Soru : Dişlerime çok iyi baktığım halde diş eti proplemlerim mevcuttur.Diş etlerim çekilmekte ve dişetlerimin çekildiği yerlerde siyah noktalr oluşmaktadır.Sanki diş etlerimin dibi çürük gibi, nedenleri ve sebablerini ayrıca ağız kokumun bundanmı olduğu vede neler yapabilceğimi yazarsanız memnun olurum ---yaşım 38 ----çok fazla şekerli ve asitli şeyler yememekteyim. İYİ ÇALIŞMALAR .
Cevap :
Dişeti hastalığı genellikle kalıtsal olarak aileden alınan bunun yanında ağız bakımı yetersizliği sebebiyle ortaya çıkan uzun süreli doku yıkımına sebep olan bir hastalıktır. Kötü ağız hijyeninin yanı sıra sigara da hastalığı şiddetlendirir.Anlattıklarınız bu hastalığı düşündürüyor. Öncelikle bir panoromik röntgen filmi ile bir dişhekimine başvurarak teşhis koydurmanız ve tedavi aşamalarını öğrenmeniz gerekir. Zira dişeti hastalığının farklı seviyelerinin farklı tedavileri vardır.Bir uzman tarafından tedavi görmedikçe kendi kendine iyileşmesi söz konusu değildir.Herhangi bir ilaç yada sizin yapacağınız bir işlem ile de düzelmez.Dişeti hastalığı ciddi bir ağız kokusu yapar ve hastalık tedavi edilmediği sürece bu kokudan kurtulmak mümkün değildir. Ağız sprayleri vb hiçbir işe yaramaz.
Soru : Diş taşı temizliği nasıl yapılır,hangi teknikler uygulanır,kullanılan aletler nelerdir? yaklaşık kaç dakika sürer? bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim,
Cevap :
Diş taşı temizligi, dishekimi tarafindan kavitron denen ozel bir alet ile yapilan islemdir. Vakaya gore uygulama suresi degiskenlik gosterir. Yaklasik 20-30dk surer. Bazen hekim gerekli gordugunde bir seans daha hastasini dis tasi temizligi icin carabilir.